Web Tasarım Ankara

 Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları tarafından sahnelenen ve 20 yıl gibi uzun bir süre sahne alan NECİP fAZIL KISAKÜREK'İN dev eseri, 2015 sezonunda seyircisine veda etmişti. Türk Tiyatro tarihinde uzun yıllar seyirci karşısına çıkan Eser, seyircilerinin yoğun istek ve talepleri üzerine Gençlik parkı Büyükşehir Belediye Tiyatro sanesinde 17 Kasım 2018 Cumartesi Saat: 18.00 de tiyatro severlerleriyle buluşuyor....

Necip Fazıl Kısakürek'in eserlerini başarıyla sahneleyen Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler yönetiminde Siyah Pelerinli Adam, Tohum ve Bir Adam Yaratmak adlı eserleri dönüşümlü olarak tiyatro seyircisiyle 16 yıldır buluşturmuştur. 

Oyunun ana fikrinin kelimelerde saklı olduğunu ifade eden İkiler, Bir Adam Yaratmak, çok farklı bir oyun. Söze dayalı bir oyun olduğu için seyirci başlarda sıkılabiliyor. Ama sözlerde saklı olan derin anlamları keşfedince oyundan daha ayrı bir tat alıyor. Bu oyunu 6,7 kez seyreden seyircilerimiz var. Halktan çok yoğun ilgi gören bir oyunun sahnemizde başarılı olmasını sağlayan en önemli kıstasın eserda Hiç bir kelimenin değiştirilmediğini, orijinal metne aynen sadık kaldıklarını söyleyen İkiler, metinde kısaltma yapılması durumunda kelimelere yüklenen manaların bir şekilde anlamsızlaştığını ve zihin jimnastiğine sebep olan girift bilmeceler sözcüklerde kaybolduğunu kaydetti. ''Bir Adam Yaratmak'' adlı oyun 17 Kasım 2018 tarihi itibariyle bu sezon Başkent tiyatrosun repertuvarının baş köşesinde yer alacaktır. 

Not:

Oyun biletleri gişelerde açıldığı gün itibariyle hızla tükenmektedir. internet üzerinden www.baskenttiyatrosu.com üzerinden temin edebilirsiniz.

Fotoğraflar
 
Yorumlar


Efsane oyunum BİR ADAM YARATMAK ile tekrar sahnedeyim....
 
Efsaneydi...Tarih: 20.04.2023 Yazar: Mine