Web Tasarım Ankara

 YARIŞMANIN ADI:

MEDDAH YARIŞMASI Tek kişilik gösteri

Geleneksel Türk Tiyatrosunun en önemli sacayakları Köy Seyirlik Oyunu, Kukla, Karagöz, Ortaoyununun yanı sıra Meddahlık en önemli kollarından biridir. Meddahlık canlandırma ve benzetme öğelerinden yararlanarak sahnede öykü anlatma sanatıdır. Meddah, anlatacağı öykünün konusuyla ilişkili olarak elli kurallar çerçevesinde değişik taklitleri de kullanarak oyunculuğunu sahneye koyar. Oyuncunun gerek ayakta gerekse bir sandalyeye oturarak elindeki değnek ve omzunda büyükçe bir mendili oyun içerisinde değişik nesneleri taklit ederek kullanır. Bu araç ve gereçler aynı zamanda oyuncunun enstrümanıdır.

YARIŞMANIN AMACI:

Türk Milli Eğitiminin genel amaçları doğrultusunda öğrencilerimizin millî ve estetik Duygularını güçlendirmek, güzel sanatlar alanındaki yetenek ve becerilerini artırmak, online eğitimlerinden arta kalan serbest zamanlarını değerlendirmek ve gelenekli sanatlarımızın baş tacı Meddah geleneğini canlandırarak öğrencilere geleneksel sanatlarımızı sevdirmek, öğrencinin bu yolla gelenekle gelecek arasında köprü kurmasını sağlamaktır.

 

KATILIM KOŞULLARI:

 

1. Yarışma Ankara il sınırları içinde yer alan tüm lise, ortaokul ve ilk okul öğrencilerine açıktır.

2. Gösteriler, Türk milli eğitiminin genel amaçları ve ilkelerine uygun olarak, milli ve manevi duyguları canlı tutan, aile, vatan ve millet sevgisini yücelten; insanlık ve doğa sevgisini kazandıran; Türkçenin doğru, güzel ve etkili olarak kullanıldığı, öğrenci seviyesine uygun olmalıdır.

3. Gösteriler milli iradeyi zedeleyici, moral yıkıcı, müstehcen olamaz ve herhangi bir politik içerik taşıyamaz.

5. Öğrenciyi düşündüren, güldüren ve gülerken de öğreten komedi ağırlıklı yeri geldiğinde duygusal konulara yer verilmelidir.

6. Her gösterinin sahnelenme süresi en fazla 15 dakikadır.

7. Her bir öğrenci gösterisini videoya çekip ister WhatsApp hesabından, ister gmail hesabından 1 adet video göndermelidir.

8. Gösteri arzu edilirse görsel ve işitsel malzemelerle desteklenebilir.

9. Gösterinin içeriğine dair genel bilgiler Meddah Mehmet Tahir İkiler detaylı şekilde anlatılmış olduğu geleneksel hikâye anlatımı ve canlandırma şeklinde olabileceği gibi öğrenci günümüz kıyafetleriyle tek kişilik gösteri formatında ama muhakkak Meddah anlatım kaideleriyle hikayesini anlatabilir.

 

VİDEO ONLİNE PAYLAŞIM :

 

WhatsApp: 0534 5831599

E-posta: muradiyesanatakademisi@gmail.com

 

YARIŞMA TAKVİMİ

 

Başvuru başlangıç tarihi: 23 Nisan 2020

Son Katılım Tarihi 19 Mayıs 2020

Sonuçlarının Açıklanması 28 Mayıs 2020

 

SEÇİCİ KURUL:

 

Meddah Mehmet Tahir İkiler önderliğinde alanında uzman Tiyatro sanatçıları, Türkçe ve Edebiyat öğretmenleri kontrolünde gerçekleşecektir.

 

ÖDÜLLER:

 

İlkokul: 1.Tablet 2.Kitap seti 3.Kitap Seti

Ortaokul: 1.Tablet 2.Kitap seti 3.Kitap Seti

Lise: 1.Tablet 2.Kitap seti 3.Kitap Seti

 

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN:

 

Muradiye Sanat Akademisi

İncek Sanat atölyesi: İncek Mah. Rıza Çöllüoğlu Cad. No:20 GÖLBAŞI/ANKARA, 06830 Gölbaşı/Ankara

Telefon: (0312) 491 08 04

Eryaman Sanat Atölyesi: Devlet Mahallesi, Mustafa Kalfaoğlu Cd No:6, 06824 Etimesgut/Ankara

Telefon: (0312) 283 63 00

 

 

 

 

Fotoğraflar
Videolar
 
Yorumlar


Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...